AKCE 2017

Termíny akcí na hradě Buchlově v roce 2017
 
 
sobota 15.4. - jarní aranžmá květin a kraslic v prohlídkové trase
V Tanečním sále proběhne od 15:00 hodin odborná prezentace . Návštěvníkům,zde přiblíží tým pracovníků Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nejnovější výzkumy o buchlovské mumii, kterou v roce 1837 ze svých cest po Africe a Blízkém východě přivezli Josef Vratislav z Mitrovic a Bedřich Všemír Berchtold.
 
neděle 16.4. - V Loveckém salonku budou na velikonoční neděli a pondělí předvádět zdobení kraslic starými technikami šikovné malérečky. Z tradičních řemesel uvidí návštěvníci dále přadlenu, paličkování krajek a středověkou zapiestkovou metodu pletení z vlny. Na nádvoří hradu bude probíhat malý řemeslný jarmark. Tetky z Ježova předvedou stloukání domácího másla, které mohou návštěvníci ochutnat na čerstvě upečeném chlebu z hradního dýmníku. Pro děti je po oba sváteční dny nachystána dílnička se zdobením velikonočních vajíček a pletením pomlázek.
 
pondělí 17.4 - Na velikonoční pondělí zahájíme na hradě Buchlově „ Rok renesanční šlechty“ otevřením výstavy, která se bude týkat života buchlovských pánů v době renesance. V Tanečním sále vystoupí skupina historických a scénických tanců Porta Temporis, na nádvoří přispěje ke sváteční atmosféře středověká hudba a návštěvníci mohou ochutnat velikonoční mazance upečené přímo v hradním dýmníku.
 
17.4. – 31.10. – Výstava Buchlov v době renesace
 
15. – 16. července - Buchlovské kování
Jedenáctý  ročníknávštěvnicky oblíbeného, mezinárodního kovářského a nožířského sympozia. Po oba dny návštěvníci mohou vidět mistry černého řemesla, kteří se střídají u jednotlivých výhní a přímo před zraky diváků vytváří svá díla z kovu a ohně. Na prvním hradním nádvoří mohou návštěvníci vidět podkováře při kování koní a už tradičně tavbu železné rudy ve středověké peci.Ve výstavních prostorách hradu vystavují na prodejní výstavě svá díla nožíři. Na nádvořích ukazují své umění také dráteníci, platnéř, měditepci, šperkaři a jiní kovzpracující umělci v rámci uměleckého jarmarku. Součástí sympozia jsou také výstavy kovářských plastik z minulých ročníků.

27. 28. – 29. červenec - Noční prohlídky s černou paní
Jedenkrát v roce, po tři večery, se  návštěvnícihradu, stanou součástí příběhů hradních pánů, jak je prožívali po osm století historie. V hradních komnatách se mohou setkat nejen s Černou paní buchlovskou, ale i s jinými tajemnými obyvateli. V nádvořích hradu uvidí šermířská vystoupení a ohnivou show.
 
1. srpen – 31. srpen - Výstava renesančních kostýmů a doplňků v prohlídkové trase
Po celý měsíc srpen bude k vidění v prohlídkové trase hradu výstava umělecké společnosti MmeChantberry -Kostiumologia i KrawiectwoArtystycznez polských Katovic, autorky kostýmů JustynySepiał – Rychlik. Pokusí se návštěvníkům přiblížit oděvy a módu historického období renesance šlechty i poddaných.
 
2. září - Co vonělo z renesanční hradní kuchyně
V sobotu 2. září vyvrcholí rok renesanční šlechty. Hrad Buchlovnabídne speciální prohlídky zaměřené na renesanční gastronomické zážitky. Návštěvníci mohou ochutnat na speciální trase nabídku dobových jídel, které byly předkládány tehdejší šlechtě. V nádvoří u historického dýmníku bude ochutnávka krajových jídel z podhradí. Po celý den budou v nádvořích vystupovat šermíři, dobová hudba a tanečníci.
 
26. prosince - Na Štěpána na Buchlově otevřená brána
Už tradičně mohou návštěvníci oslavit druhý svátek vánoční na hradě Buchlově. V úterý 26. prosice má totiž hrad Buchlov jediný den v zimních měsících otevřeny nádvoří pro návštěvníky. Ve výstavních prostorách hradu bude připravena výstavu betlémů, každou celou hodinu je k vidění v nádvoří živý betlém s hranou scénkou klanění tří králů, pro děti je připravena dětská dílnička. Pouze jedenkrát v roce se otevírá pro návštěvníky budova purkrabství, kde ve vánočně vyzdobených prostorách uvidí, jak asi mohli vypadat vánoce u posledních majitelů hradu, u hrabat Berchtoldů. Každý návštěvník dostane pro zahřátí čaj z buchlovské Lípy nevinny, dále jsou v hospůdce připraveny zabijačkové speciality,  vánoční punč na nádvoří a košt vína a medoviny v hradní vinárně.